Lrf Nedir

Lrf Hakkında her şey !
LRF aksiyon teknikleri

LRF Aksiyon Teknikleri, Aksiyon Nasıl Verilir ?

Balık avcılığı geçim kaynağı olarak yapıldığı gibi birçok kişi tarafından hobi amaçlı da yapılmaktadır. Avcılığın keyfini daha fazla almak isteyenler zaman içinde farklı yöntemler kullanarak balık yakalamayı daha da eğlenceli hale getirmeye çalışırlar.

Bu noktada dünyada ve ülkemizde henüz yeni yeni ortaya çıkan LRF disiplini, avcılığın verdiği keyfi arttıran yollardan biridir. Bu yöntemde canlı yem kullanılmaz. Silikondan yapılan solucanı andıran sahte yemler, küçük yaralı bir balığı andıran plastik yemler ve metal yemler LRF avcılığında kullanılır.

LRF avında silikona aksiyon nasıl verilir

LRF Aksiyon Teknikleri

LRF avcılığında amaç kıyıya yemlenmeye gelen balıkların yakalanmasıdır. Bu yöntem uygulanırken bazı aksiyon taktikleri uygulayarak daha çok avcılık yapılması sağlanır. Bunlardan en sık kullanılanı zıplatma hareketidir. Kısa olan mesafelerde kaldırarak yapılan zıplatma tekniği ile yeme aksiyon verilir. Bu sayede balıkların dikkati daha da fazla çekilmiş olur.

Bu teknik uygulanırken izlenmesi gereken yol, orta sarım bir makine kullanılarak hızlı bir biçimde yemin kaldırılarak zıplatılmasıdır. Dikkat edilmesi gereken nokta zıplatma hareketinin çok fazla yapılmamasıdır. Sürekli hareket halinde olan yemler bir süre sonra balıkları kaçırır.

Seri biçimde yukarı yada yana doğru yapılan zıplatma hareketinden sonra bir süre bekleyerek hedef balıkların tuzağa gelmesi buradaki asıl amaçtır.

Bu aksiyonu verirken avlandığınız yerin derinliğini bilmeniz işinizi kolaylaştırır. Ancak bölgeye ilk kez gitmişseniz ve derinliği kestiremiyorsanız ucuz jig head veya ufak kurşunlar ile derinliği yaklaşık olarak ölçebilirsiniz. Bu sayede kayalık ve kumlu bölgede avlanıyorsanız sahtenizin takılmasını önlemiş olursunuz. İlk kez LRF disiplini ile avlanacak olan kişilerin uygun fiyatlı jig head kullanması daha doğru olur. Avcılığınız geliştikçe daha kaliteli olanlara yönelebilirsiniz.

Bu yöntem özellikle yüzeye yakın halde duran balıkların yakalanmasını sağlar. Yine orta sarım bir makine ile yemi attıktan sonra kısa bir süre bekleyip zıplatma yaptıktan sonra, yüzeye yakın olan balıkları kolayca kandırabilirsiniz.

LRF Aksiyon Hareketleri Nasıl Yapılmalı ?

Aksiyon hareketlerinde amaç balıkları kandırmaktır. Bu nedenle çok fazla tekrar eden aksiyonlardan kaçınmalısınız. Eğer yem ile çok fazla oynarsanız balıkları kaçırabilirsiniz. Aksiyon verirken seri olmalı ancak çok fazla tekrar etmemelisiniz. Bu şekilde balıkların sadece dikkatini çekerek yeme gelmesini sağlarsınız.

LRF Tekniğinde Diğer Aksiyon Hareketleri

Aksiyon verilirken yemi yavru bir balık gibi veya solucan, kurt gibi göstermeye çalışmalısınız. Bunun için zıplatma tekniği dışında at-çek yapabilir veya atış yapabilirsiniz. Yem ister su dibine insin, ister yüzeyde kalsın seri ancak kısa hareketler ile balıkları kandırabilirsiniz. Eğer kokulu silikon kullanıyorsanız sadece düz sarım ve arada sırada ufak zıplatma yaparak balığı alabilirsiniz.

LRF Aksiyon Tekniği için Doğru Ekipmanlar

lrf avında aksiyon teknikleri

LRF aksiyon teknikleri için ekipmanları doğru seçmek suda daha rahat hareket etmenizi sağlar. Ekipmanı olmayan ve yeni alacak olanlar için doğru malzemeler bulmak sorun yaratabileceğinden, alışverişe çıkmadan kısa bir araştırma yapılması gerekir.

Uygun Fiyatlı Ekipman konusunda yazdığımız yazıyı buradan okuyabilirsiniz.

İlk olarak kamış ve makine seçimi yapılmalı. Kamışlar ve makineler olabildiğince hafif yapıda seçilmeli. Bu sayede su altında kolayca aksiyon verebilirsiniz.

Orta sarım bir makine ve iyi bir kamış ile birlikte mepps, sahte balık, silikon, baby jig ve kaşık gibi yemleri kullanabilirsiniz.

LRF tekniği ile ilgili daha fazla bilgi almak için sitemizde yer alan diğer yazıları da okuyabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir