Lrf Nedir

Lrf Hakkında her şey !
LRF ile istavrit avı nasıl yapılır

LRF avında ne tarz silikonlar kullanılır ?

LRF avcılığında başarılı olmanın en önemli etkenlerinden birisi de kullandığımız silikon/maketlerdir. Bu yazıda LRF avcılığında en yaygın ve verimli silikonları paylaşacağım.

Silikonlar kokulu ve kokusuz olmak üzere 2 ana kategoriye ayrılıyor.

1 – Kokulu Silikonlar : LRF avcılığında çok yaygındır ve çantanızda mutlaka bulunmalıdır. Türkiye’de kokulu silikon piyasasında önde gelen 2 marka vardır.

1a -) İsome Marukyu : S, M, L, XL olmak üzere 4 boyutta satış yapılmaktadır. 5 adet renk seçeneği vardır. Özellikle marmarada Pembe rengi çok yaygındır. Her rengi ile çok iyi avlar verir fakat benim de tavsiyem Pembe veya Krem Pembe (natural) renkleridir. Bu silikonu iki parçaya bölüp kullanmak mümkündür. Süngerimsi yapısı vardır bu sayede paket içindeki sıvıyı emmektedir. Bu sıvı suyun içinde yayılarak balıkların dikkatini çekmektedir. Dezavantaj olarak çok çabuk deforme oluyor özellikle isparilerin bol olduğu avlaklarda bir paket bir günde bile bitebilir.

1b -) Berkley Gulp : Berkley markasının İsome’ye göre çok daha fazla ürün çeşidi bulunmakta. Bunların en yaygın olanları Berkley Gulp Alive, Berkley Gulp Sandworm ve Berkley Gulp Baby Sardine. Baby Sardine 5 cm ve 7 renk çeşidi ile satışa sunulmuş. Baby sardine için tam bir istavrit avcısı diyebiliriz çantanızda bulundurmanızı kesinlikle tavsiye ediyorum. Sandworm modeli boru kurdu formunda bir silikon. Sandworm modeli İsomeyle aynı tarzdadır. Bu model ile levrek, istavrit, eşkina, mırmır, tüm dip balıkları ve bir çok sayamadığım balık türü yakalanabilir. Berkley markası isomeye göre bir tık daha dayanıklı olsa da yine de dayanıklılık açısından kaliteli değil.

2 – Kokusuz Silikonlar : Süngerimsi yapıda olmadığından dolayı kokulu silikonlara göre çok daha dayanıklıdır. Bu silikonlar kokulu LRF silikonlarına göre daha az verimlidir. Bu silikonların içinde en yaygın kullanılanlar Kendo, reins,seika markalarıdır. Kokulu LRF silikonlarına göre daha verimsiz olacağından aksiyon tekniğiniz çok daha önemlidir. Bu arada kokulu silikonla alamayıp kokusuz silikonla aldığınız durumlar da olacaktır. Yani kısacası iş bilekte bitiyor.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir