Lrf Nedir

Lrf Hakkında her şey !
LRF (Light Rock Fishing) avında erim nasıl arttırılır

LRF avında Erim önemli midir ?

Merhaba hobidaşlar, bu yazımda LRF avcılığında erimin önemine ve erimi etkileyen faktörlere değineceğim. LRF Nedir konusu başlığı altında bunu inceleyelim.

Öncelikle LRF Nedir ? sorusunu aklımıza getirelim. LRF avcılığında amacımız kıyıdaki balıkları yakalamak olduğundan erimin önemi çok azdır. 10-15 metre mesafe LRF için gayet yeterli ve idealdir.

LRF Avcılığında erim mesafesi nasıl arttırılır

LRF avcılığında erimi etkileyen faktörler :

1 – Sahte Ağırlığı : Normal olarak kullandığımız sahtenin ağırlığı erimi etkileyen baş faktördür.

2 – İp/Misina Kalınlığı : Kullandığımız ip yada misinanın inceliği erimi etkilemektedir. Ne kadar ince o kadar avcı, o kadar uzağa demektir.

3 – Kamış – Makina Uyumu : Kullandığımız ekipmanların uyumlu olması çok önemlidir. Örneğin 180 boyundaki LRF Kamışına 4000’lik makina takmak uyumlu olmayacağından başta erim olmak üzere bir çok soruna sebep verecektir.

4 – Kamış Atar Aralığı : Yine erimi etkileyen en büyük faktörlerden birisi de kamışın atar aralığıdır. Atar aralığının en alt veya en üst sınırında ağırlık kullanmak erimi düşürecektir. LRF Nedir, LRF Kamışlarının en ideal atış ağırlığını bulmak için Kamışınızın üst sınırını ikiye bölün sonuçtaki sayının ortalama 1 gram fazlası en iyi atış değeridir. Örnek olarak 1-7 atarlı kamışın en iyi atar değeri 4-5 gram arasıdır.

5 – Atış Tekniğiniz : Atış yaparken surf oltası atar gibi atış yapmak, uzağa gitsin diye tüm gücünüzle atış yapmak eriminizi düşürür ve kamışınıza uzun vadede zarar verebilir. Atış yaparken normal seviyede güç uygulamalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir