Lrf Nedir

Lrf Hakkında her şey !
LRF ile istavrit avı

LRF ile İstavrit avı nasıl yapılır ?

Merhaba hobidaşlar, Bu yazımda LRF ile istavrit avını ele alacağım. İstavrit, kolay yakalandığından çaparici amcalar tarafından çok yaygın olarak avlanılmaktadır. Trachuridae familyasının balıklarından olan istavrit, Türkiye’de karagöz istavrit ve sarıkanat istavrit olmak üzere iki türde bulunur. Karagöz istavrit 25 cm boya ulaşabilirken sarıkanat istavrit 50 cm kadar büyüyebilir. Şimdi İstavrit LRF ile nasıl avlanılır ? Gelin lrf ile istavrit avı konusuna bakalım.

İstavrit, genelde orta sularda gezdiğinden balığı dipte aramak zaman kaybından başka bir şey olmayacaktır. Hafif jighead, ip kullanıyorsak lider kullanımına ve liderimizin ince olmasına dikkat etmeliyiz. İstavrit avlarında klips kullanmamak bir tık daha öne geçirecektir. Ben LRF ile istavrit avlarken 1.3 gr jighead ve kokulu silikon tercih ediyorum. Genelde İsome Pembe L’yi yarıya bölüp kullanıyorum. Berkley Baby Sardine lrf ile istavrit avı avında çok iyi sonuç veriyor ama hiç denemedim yeni sezonda mutlaka deneyeceğim. Baby jig ve ufak sahteler de iş yapıyor ancak ben tercih etmiyorum siz kullanabilirsiniz. Aksiyon kısmına gelecek olursak istavrit’i düz sarımla da yakalayabilirsiniz ama skoru arttırmak istiyorsanız kamışın ucu suya yakın durmadan minik minik jerkler vererek çekmelisiniz. İstavritte kullandığım ve çok memnun olduğum aksiyondur. Aşağıdan nasıl aksiyon vereceğinizi görebilirsiniz.

NOT : Video BALIKÇILIK ÜNİVERSİTESİ youtube kanalından alınmıştır.

  1. Lrf ile istavrit avı nasıl yapılır öğrenmiş oldum 🙏. Çok sayıda denemem oldu fakat skorum çok azdı yazınız sayesinde yanlışlarımı öğrenmiş oldum. 0.16 ip misina ve 5 gram jighead kullanıyordum demek ki sorun buradaymış. Tekrardan teşekkürler 20-25 TL aralığında ip misina önerir misiniz

    1. Evet, sorununuz büyük ihtimal ipten kaynaklanıyor. İp olarak lotus 6 örgü 0.06 ve kendo dynema 4 örgü 0.06 önerebilirim. İkisinden de çok iyi yorumlar geliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir