Lrf Nedir

Lrf Hakkında her şey !
LRF ile Tatlı su levreği nasıl yapılır

LRF ile Tatlı Su Levreği (Perch) avı

Merhaba, Bu yazıda LRF disiplini ile Perch avı nasıl yapılır ? Teknikleri nedir ? Buna değineceğim. Öncelikle Perch’i tanıyalım. Ülkemizde sudak ve tatlı su levreği isimiyle iki türü bulunan percidae familyasından bir balıktır. Perch, turna, sudak gibi avcı bir balıktır. Halk arasında Perch, Amerikan Levreği, Tatlı su levreği, testere gibi isimler verilir. TDK’da Tatlı su levreği olarak geçmektedir. Her mevsimde verimli geçer fakat yaz ve sonbahar aylarında çok daha verimli olur.

Tatlı su levreğini bir çok av disiplini ile avlayabilirsiniz. Biz sadece LRF avına bakacağız. Merayı nasıl seçmeliyim diye düşünüyorsanız ben LRF ile Perch avında mera kısmına çok takılmıyorum. Öncelikle gölü gözlemliyorum perch avı yaparken oynaklar çok önemlidir. Suyun üstünde zıplayarak kaçmaya çalışan ufak balıklar görüyorsanız orası size gayet yeterli olacaktır. Bunun dışında kaynaklarda dibi kayalık bölgeler, suyun üstündeki kayaların kenarları LRF ile perch avı yaparken kullanılabilecek meralar olarak gösteriliyor.

Isının yüksek olduğu ve güneş ışığının en kuvvetli olduğu gün ortasında Perch kıyıdan biraz uzaklaşır. Perch’in beslendiği balıklar, gün boyunca sürüler halinde dolaşır. Çok sıcak günlerde levrekler daha serin olan açıklara giderler. Çok geniş alana dağılırlar ve bu yüzden yerlerini saptamak zor olabilir. Fakat akşamları genellikle ısırma dönemleridir. Bu Perch’in avı olan balıkların gıdaları olan böcek ve planktonları avlamak için düzgün sürülerinin dağıldığı zamandır. Yazın su yüzeyine daha yakın olu kışın ise derinlere çekilir. Eğer kışın av yapıyorsanız en az 4-5 gram ağırlığında jig veya silikon jighead ile meranızın en derin yerlerinde lrf avı yapmanızı tavsiye ediyorum.

LRF ile Perch avında sahte/silikon seçimi

LRF ile perch avı yaparken bir çok maket, silikon, sahte kullanılabilir. Ben en çok silikon ile avlanıyorum. Sahte önerisi olarak;

1 – 3.5, 4 cm boyutlarında Vibrasyon sahteler
2 – 3-7 gram arası Baby Jig’ler
3 – Silikon+ jighead ikilemesi. Silikon seçiminde esnek, iyi aksiyon alan çoğu silikon lrf avında başarılı olur. Ben aliexpress üzerinden 10 adedi 2 TL olan silikonu kullanıyorum ve çok da memnunum.
4 – Her renkte mepps kullanabilirsiniz. Ben sarı yeşil tarzlarında canlı renkleri tercih ediyorum.
5 – Mini popper. Hiç deneyimim olmadı bu yüzden yorum yapmayacağım. Fakat verimli avlar yapılıyor bu sezon mutlaka deneyeceğim.

Son olarak perch’in yumurta döneminden bahsetmek istiyorum. 15 Mart-30 Nisan arasında avlanması yasaktır. Bunun sebebi Perch’in bu tarihler arasında yumurtluyor oluşudur. Yetişkin bir dişi perch 100.000 adet kadar yumurta yumurtlayabilir. Bu yüzden sırf bir zevk uğruna binlerce balığın üremesine engel olmayın. Bu dönem içinde tutup geri salsanız bile bu aksiyon balığı strese sokacaktır ve yumurtlaması sıkıntılı olacaktır.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir