Lrf Nedir

Lrf Hakkında her şey !

LRF Nedir ?

LRF Nedir ? sorusunun cevabı bu yazıda.

LRF İngilizce Light Rock Fishing olarak deyim edilen, hem tatlı hem tuzlu suda kullanılabilen ve hedefi çok büyük balıklar olmayan av metodudur. LRF’yi bir yerlerden duyup merak edenlerin aklına ilk LRF nedir ? sorusu geliyor. Bu yazıda lrf nedir sorusunun cevabını vereceğiz.

LRF yöntemi için oltaya hangi balığın nasıl bir aksiyon yaşatacağını heyecanla bekleyeceğiniz vuruşu bol, aksiyonu yüksek bir av disiplini de diyebiliriz. Dünyada sevilerek kullanılan bu avlanma yöntemi son senelerde ülkemizde de gittikçe yaygınlaşmaktadır.

LRF’nin temeli hafif,hassas aksiyonlara dayandığından olabildiğince mikro ekipmanlar kullanmak alınan zevki ve avcılığı arttıracaktır. LRF’ye yeni başlayanların ilk sorun sandığı olay da silikonu/maketi uzağa atamıyorum’dur. Attığım olta 10 15 metre mesafeye gidiyor buralarda balık mı olur diye düşünüyorsanız aklınıza LRF nedir sorusunu getirin. LRF yaparken asıl amaç en hafif takımlarla 10 15 metre mesafedeki balıkları yakalamaktır. Bu mesafede levrek, mırmır, istavrit, tüm dip balıkları ve adını sayamadığım bir çok tür balığı yakalayabilirsiniz.

LRF için tavsiye edilen ekipmanlar :

Kamış : Boyu 180-240 arası, Atarı 0-15 grama kadar olan atar değerleri olmalıdır. Buraya tıklayarak LRF kamışlarının detaylı incelemesine ulaşabilirsiniz.

Makine : 500-3000 arası kafa büyüklüğünde, sarım hızı düşük olan makineler kullanılmalıdır. Kafa boyunun ufak olması hem ağırlık hem de sarım hızından dolayı avantaj olacaktır.

Misina : Misinalar ip misina ve naylon misina olarak ikiye ayrılmaktadır. İp misina kullanmak erim ve hissiyat açısından avantajlıdır. Ancak ip misina kullanıyorsanız özellikle tuzlu suda mutlaka leader kullanmalısınız. Leader görünürlüğü azalttığı gibi ilk vuruşun etkisini de azaltır. Kalınlık olarak ip misina kullanıyorsanız 0.04-0.10 arası, naylon misina kullanıyorsanız 0.10-0.18 kullanabilirsiniz.

Son olarak uygun fiyatlı LRF seti arıyorsanız buraya tıklayarak sizler için yaptığımız sete ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir