Lrf Nedir

Lrf Hakkında her şey !
lrf ile perch avı

Uzmanından Tüyolar – Sefa ALBAYRAK

Merhaba, bugün yeni seriye ” Uzmanından Tüyolar ” serisine başlıyoruz. Bu yazılarda LRF avcılığına yeni başlayacak olanlar, LRF avcılığı hakkında bilgi almak isteyenlere farklı ağızlardan farklı düşünceler aktaracağız. Sorularımızı cevapladığı için Sefa ALBAYRAK ‘a teşekkür ederiz.

1 – Öncelikle bize biraz kendinizden bahseder misiniz ?

Ben Sefa Albayrak. Trabzon/Of doğumluyum. 29 yaşındayım. 18 sene İstanbul da yaşadım ve sonrasında Tekirdağ da hayatımı devam ettiriyorum. Evliyim ve bir oğlum var. İnşaat işiyle uğraşıyorum.

LRF ile turna avı nasıl yapılır LRF ile levrek avı nasıl yapılır

2 – Balık avına ne zaman başladınız ?  Ne zaman LRF avcılığına başladınız ?

Memleketim Trabzon olduğu için genlerden gelen bir balık aşkım vardı. Çok küçükken derelere gidip, 3-4 metre fındık çubuklarından ucuna misina bağlayıp tek kancalı olta yapardım ve solucan takıp alabalık , sazan tutmaya çalışırdım. Sonradan bu ilgim doğal olarak denize taştı. Herkesin başladığı gibi bende elime bir çapari ve olta alıp balık tutmaya başladım. 2007 senesinde Tekirdağ’da balık sevgimi daha da pekiştirdim ve yemli avlara başladım. Son 4 senedir spin avcılığına başladım. Çok başarılı avlara imza attım. 3 Sene önce LRF ile tanıştım.

3 – Bize LRF ’nin tanımını yapar mısınız?

LRF hassas kamışlarla olup ufak silikonlarla 1 gramdan 10 grama kadar kombin yapılır. Metal vibrasyon yemlerle veya maket yemlerle aksiyonu üst düzeyde yaşatan bir sistem. LRF avları spin avcılığı gibi değil , denizde ucu çok açık. Her an her şeyle karşılaşmaya hazır olmak lazım. Avcılığı çok keyiflidir.

4 – Kullandığınız ekipmanları bizimle paylaşır mısınız ?

Kamış : Savagear CCS 210cm 0.5 – 7 gr
Yedek kamış : Okuma Dead Ringer 228cm 1 – 8 gr
Makine : Okuma Inspira 2000B
İp Misina : Daiwa Braid 0.06 8 örgü
Leader : Shimano 0.20

Uygun Fiyatlı LRF Seti 

5 –  LRF avında Tatlı suda mı Tuzlu suda mı avlanmayı mı tercih ediyorsunuz ?

LRF avlarını tabii ki tuzlu suda tercih ederim. Nedeni şu; birincisi çok fazla çeşit olması, ikincisi her balığın kendine has bir mücadelesi vardır. Örneğin; eşkina balığı oltanıza yakalandığında sürekli hırçın bir mücadele verip kendisini taşların arasına sokmaya çalışır. Bundan dolayı tuzlu su daha cezbedici. Balık yakaladıkça artık balığı görmeden ne olduğunu anlayabiliyorsunuz😊 Tatlı suda keyif veriyor tabi ama benim tercihim tuzlu sudan yana 😊

LRF Levrek avı taktikleri lrf ile perch avı

6 – LRF avcılığı ile hangi tür balıkları yakaladınız ?

LRF ‘de ilk balığım iskorpit balığıdır. Bunun ardından levrek, mırmır, eşkina, karagöz, ispari, menekşe, izmarit, karagöz(baltabaş), çinekop ve familyası, minekop, sarpa, istavrit, uskumru, kaya balıkları. Marmara bölgesinde yaşayan hemen hemen her türü yakaladım.

7 – LRF’ye yeni başlayan avcılara ne gibi öneriler verebilirsiniz ?

LRF ‘ye yeni başlayan arkadaşlara ilk başta şunu söylemek istiyorum; Bir iki günde ben balık yakalayamıyorum diyerek oltalarını bir köşeye atıp pes etmesinler. Yakalayacağı balıkları iyi tanısınlar ki onlar için avcılık daha kolaylaşsın. Bunun yanı sıra elindeki ekipmanı yeri ve zamanında kullanması için bu işi yapan, bilen üstadlardan bilgi alımı yaparlarsa işleri daha kolaylaşır. Avcılığı ve LRF ’i çözdüklerinde çok keyif alacaklarına %100 eminim. Bence herkes LRF avcılığı ile tanışmalıdır.🙂

LRF ile levrek avı teknikleri

8 – Turna avında ne tarz meraları tercih ediyorsunuz ?

Geçtiğimiz gün yapmış olduğum avda şuna dikkat ettim. Yosunlu, otlu bölgelerde daha çok testere ( perch ) balığı ile karşılaştım. Yerimi değiştirip sazlı bölgeye geçtim ve art arda turna balığı almaya başladım. Kendi düşüncem, turnanın sazlık bölgede daha çok bulunduğundan yanadır.

9 – Turna avında ne tarz silikon, sahteler kullanıyorsunuz ?

Turna avlarında sığ merada olduğum için silikon kullanmaktan yanayım. Silikonu da meranın derinliğine göre 3 ile 7 gram arasında jighead kombinleyerek kullanıyorum. Benim favori rengim su az bulanıksa beyaz-kırmızı kafa silikon. Tabi bu kişiden kişiye değişir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir